Aktualności
  1. Niedziela należała do młodzieży
  2. Wicelider pokonany!
  3. Weekendowy rozkład jazdy!
  4. Kadeci wygrywają z Wawelem!
  5. Przełamanie w Gorlicach!
Wszystko zaczęło się w 1921 roku…

Sport w Myślenicach ma swoją długoletnią tradycję, jego początki datuje się na lata dwudzieste ubiegłego stulecia. Już wtedy, na trawiastych błoniach, jak je wtedy nazywano, obok tartaku Pana Hołuja, młodzi myśleniczanie rozgrywali między sobą pierwsze mecze piłkarskie.

 

Wiosną 1921 roku w mieszkaniu Walcherów przy ulicy Zagoniowej 5 spotkała się grupa entuzjastów sportu, wśród których byli między innymi Stanisław Jankiewicz, Gustaw Grochal, Aleksander Boryczko, Stanisław Pazgan, bracia Hołujowie i bracia Walcherowie. Celem zebrania było utworzenie klubu sportowego, który umożliwiłby, młodzieży i wszystkim zainteresowanym aktywne uprawianie sportu, w szczególności piłki nożnej, w sposób zorganizowany. Założyciele nowopowstałego klubu, kierując się w swych działaniach antyczną dewizą Mens sana in corpore sano – „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, nadali klubowi nazwę, również wywodzącą się ze starożytności „Dyskos”.

Piłka siatkowa w Myślenicach

Siatkówka w Myślenicach datowana jest na rok 1951 r. Wówczas powstała sekcja kobiet a w 1963 r. sekcja męska. Prowadzone było zarówno szkolenie w grupach młodzieżowych jak i seniorskich, które trwają do dnia dzisiejszego. W latach 50-tych, 60-tych i 70-tych poszczególne drużyny z większych i mniejszym sukcesem uczestniczyły w rozgrywkach II, III – ligowych i okręgowych. Pierwszym trenerem siatkówki był Stefan Pilch, a później Kazimierz Rusin, Jerzy Boryczko, Barbara Gablankowska, Henryk Bicz.

Na szczególną uwagę zasługuje okres od lat 70-tych XXw. Trenerzy Jan Bałuk, Jerzy Bicz wspomagani młodszymi kolegami, swoim zaangażowaniem spopularyzowali siatkówkę i osiągnęli znaczące sukcesy. W kategorii kobiet: 1980 r. złoty medal Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, 1981 r. brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorek i w tym samym roku awans do II ligi. Przez okres trzech lat kobiety walczą na parkietach ogólnopolskich. 1989 r. juniorki wywalczyły brązowy medal Mistrzostw Polski. Początek XXI w. to pasmo samych historycznych sukcesów. Siatkarki kolejno awansują do II ligi następnie do I ligi i ostatecznie w 2004r. do serii A. Dwuletni udział w najwyższej klasie rozgrywkowej kończy się siódmym miejscem i jest to największy sukces w 95 – letniej historii Dalinu. Powyższe sukcesy nie były by możliwe bez udziału sponsorów i działaczy w osobach: Jerzego Kasperczyka, Jarosława Koska i Krzysztofa Murzyna. W tym okresie drużynę seniorską prowadził Jerzy Bicz, zarówno jako pierwszy bądź drugi trener zespołu. W kolejnych latach sztab szkoleniowy postawił na szkolenie dzieci i młodzieży. Stąd mniejsze sukcesy w kategoriach seniorskich a efekty w kategoriach młodzieżowych. Po ćwierćwieczu na siatkarskie parkiety powrócili mężczyźni, którzy kontynuują tradycję do dziś.

Zarówno działacze jak i sympatycy oraz kibice siatkówki serdecznie dziękują za włożony wkład w rozwój tej dyscypliny sportowej: trenerom Elzie Wojtan, Elżbiecie Gablankowskiej, Teresie Sikorze, Bożenie Kosakowskiej, Pawłowi Wojtanowi, Ryszardowi Litwinowi, Leszkowi Knapikowi. To dzięki ich pracy udało się wychować wybitne siatkarki: Anna Kucharczyk – Kosek, Agnieszka Lehman-Dybała, Joanna Podoba – Mirek, Katarzyna Tondera-Kochan, Karolina Kosek-Różycka, Aleksandra Trojan. Zawodniczki te występowały w reprezentacji Polski oraz rozgrywkach ekstraklasowych. Nie sposób wymienić wszystkie osoby i instytucje, które przez okres 95 lat wpływały na popularyzacje piłki siatkowej w Myślenicach. Historia jednak się nie kończy – tworzymy ją na nowo z myślą o powrocie do dobrych wyników sportowych w każdej z kategorii wiekowych.

#DalintoMy